هواپیما مدل چیست؟

هواپیما مدل ، پرواز

هواپیمای مدل چیست؟

 

 

هواپیماهای مدل از دسته هواپیماهای فوق سبک (طبق تعریف مصوب سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری، دارای وزنی کمتر از ۷۰۰ کیلوگرم) اما بدون سرنشین به شمار می‌آیند. این نوع هواپیماها ازلحاظ ظاهر، نوع موتور و نوع پرواز در انواع بسیار متنوعی می‌باشند. اقسامی از هواپیماهای مدل به‌غیراز مدل‌های پروازآزاد، موتور کشی و کنترل لاین‌که مدل‌های رادیو کنترل نامیده می‌شوند به شرح ذیل می‌باشند:

 

مدل Scale: دقیقاً مشابه به هواپیمای باسرنشین ولی با مقیاس کوچک‌تر مثلاً مقیاسی ۱/۴ یا غیره.

 

 

 مدل آموزشی (Trainer): جهت پروازهای آموزشی استفاده‌شده و غالباً بال درروی بدنه طراحی‌شده و جهت پایداری بیشتر، بال‌ها دارای زاویه دای هدرال (Dihedral) می‌باشند.

 

 

مدل Sport: جهت انجام حرکات و مانورهای مسابقه‌ای و معمولاً جهت پرواز با سرعت زیاد طراحی می‌شوند.

 

 

 

مدل Fun flight : جهت انجام پروازهای تفریحی با طراحی‌های زیبا و نه‌چندان باقاعده هست.

 

 

 

مدل 3D: هواپیمای مدلی که توانائی انجام حرکات آکروباتی سه‌بعدی را داشته باشد. در اکثر این مدل‌ها، بال در وسط بدنه طراحی‌شده و دارای سطوح کنترل بزرگ می‌باشند.

 

 

 

مدل 4D : اگر در هواپیمایی سیستمی تعبیه شود که بتوان گام ملخ را معکوس نمود به این مدل خواهیم رسید، در این مدل هواپیما با معکوس نمودن گام ملخ هواپیما به عقب حرکت می‌کند.

مدل old time : از روی هواپیماهای قدیمی و نسل اول ساخته می‌شود.

 

هواپیما مدل ، پرواز

 

 

مدل Sailplane  : هواپیماهای شبیه گلایدرهای موتوردار با بال‌های بزرگ هست.

 

هواپیما مدل ، پرواز

 

 

برای ساخت هواپیماهای مدل عموماً از چوب بالسا، پلاستوفوم، پلی وود، فوم، بلوفوم، کامپوزیت و غیره استفاده می‌کنند. در کلیه مراحل ساخت نهایت تلاش برای کاهش وزن هواپیمای ساخته‌شده  انجام می‌شود زیرا چند گرم وزن کمتر تأثیر زیادی در مقدورات پروازی می‌تواند ایجاد کند. هواپیمای مدل کاربردهای فوق‌العاده‌ای می‌تواند داشته باشد. ازجمله این کاربردها می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. فعالیت‌های پژوهشی : می دانید که علم هواپیمایی به‌واسطه این‌که از تمامی رشته‌های مختلف علوم جدید در آن استفاده می‌شود، یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین علوم به‌حساب می‌آید. در این راستا پژوهش و تحقیق می‌تواند در هواپیمای مدل ملموس شده و به مرحله عمل ارتقاء پیدا کند.

  2. فعالیت شناسایی یک هواپیمای مدل کاربرد وسیعی در جهت عملیات شناسایی خواهد داشت. امروزه در عملیات نظامی یک هواپیمای مدل شناسایی می‌تواند از صدها تلفات جانی جلوگیری کرده درعین‌حال که بسیار سریع‌تر، ایمن‌تر، با خطای کمتر و مطمئن‌تر عمل نماید.

  3. فعالیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری : با نصب یک دوربین و تعدادى تجهیزات جانبی روی یک هواپیما مدل و یا هلیکوپتر مدل می‌توان شاهکاری از عکس و فیلم تهیه نمود که بدون آن انجام چنین کاری وجود نخواهد داشت عکس‌برداری و فیلم‌برداری توسط هواپیما مدل می‌تواند در رشته‌های زیست‌محیطی، هنری، تجاری و بسیاری از موارد دیگر نیز کاربرد داشته باشد و مطمئناً هزینه آن با هزینه گزاف استفاده از هواپیما مدل یا هلکوپتر سرنشین دار و یا تجهیزات دیگر قابل قیاسی نیست.

  4. عملیات سم‌پاشی : یک هواپیمای مدل می‌تواند یک سم‌پاش حرفه‌ای باشد. شاید خودتان بهتر بتوانید موارد مختلف کاربرد آن را حدس بزنید.

  5. عملیات نظامی و شناسایی : در صنایع نظامی، هواپیمای مدل را به‌منظور انجام عملیات جنگی ساخته و با سیستم‌های خلبان خودکار و بعضاً دوربین و… تجهیز کرده و به سمت هدف هدایت می‌کنند.

  6. مانورهای نمایشی : خلبانان حرفه‌ای هواپیماهای بدون سرنشین مدل با انجام مانورهای پرواز حرفه‌ای می‌توانند چشمان ناظران خود را خیره کنند. بیش از ۳۰ نوع مانور پروازی بسیار زیبا به‌طور رسمی در مسابقات حرفه‌ای به اجرا درمی‌آید که حاصل چندین سال تمرین مستمر یک خلبان مدل را نشان می‌دهد.

  7. انجام پروازهای غیرحرفه‌ای‌ای و تمرینی : هواپیمای مدل یکی از مفرح‌ترین ورزش‌های هوائی محسوب می‌شود. ساخت و خلبانی هواپیمای مدل می‌تواند اوقات فراغت بسیار ارضاء کننده‌ای را برای تمام سنین به ارمغان بیاورد.

  8. جذابیت این تفریح به حدی است که از نوجوانان تا آقایان و خانم‌های مسن از لحظه شناخت ورود به ساخت یا خلبانی هواپیمای مدل معمولاً این تفریح را به‌طور مستمر ادامه داده‌اند. زیبایی و تمرکز حواسی که ساخت و پرواز هواپیمای مدل می‌طلبد ازجمله دلايل بروز رضایتمندی از اوقات فراغت هست.

 

وب سایت ایران هابی

0/5 (0 نظر)
ایران هابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *